Past Chairs

*Deceased
**Partial Term

 
2019
Brendan Lynch
2018
Edward Anthony DuBose
Panama City Beach
2017
Douglass F. Wiles, CPCU
St. Augustine
2016
Brian Scarborough
Gainesville
2015
Chip Greene
Jacksonville
2014
Jeff Schlitt
Vero Beach
2013
Sam Rogers, Jr.
Tallahassee
2012
John Laurie
Ft. Lauderdale
2011
Cynthia Webster
Largo
2010
Arturo Hoyo
Miami Springs
2009
Bill Gunter
Tallahassee
2008
Kirk Ball, CPCU
Pensacola
2007
Stephen A. Simms
Winter Park
2006
Earl E. Horton, Jr., CPCU
Clearwater
2005
Veronica Della Porta
Jacksonville
2004
Dick Brown
Daytona Beach
2003
Dirk D. DeJong
Pompano Beach
2002
Gene Waddell
Vero Beach
2001
Thomas M. Cotton, CIC, CPCU, CRM
Orlando
2000
Terrell V. Hawkins, CPCU
Clearwater
1999
Gregory E. Baker, CLU, CPCU
St. Augustine
1998
Barbara B. Hall, CIC, CPIW
Gainesville
1997
Harold M. Humphrey
Miami
1996
Richard A. “Dick” Pace*
Maitland
1995
Daniel G. Dannenhauer, CPCU
Ft. Myers
1994
Alex Soto, CPCU, ARM
Miami
1993
Ted R. Ostrander, Jr., AAI, CIC
Leesburg
1992
C. W. “Chuck” Bovay, CPCU*
Lakeland
1991
Gary M. Gregory, CPCU
Coral Gables
 
 
1990
Alice B. Fielding, CPCU
Jacksonville
1989
Ernest F. Smith
Sarasota
1988
Frances B. Everett
Coral Gables
1987
Samuel B. Rogers, Sr.
Tallahassee
1986
William Schaffner*
Orlando
1985
H. Paul Senft, Jr.
Haines City
1984
Richard W. Wilcox, Jr.
Ft. Lauderdale
1983
Richard W. Wilcox, Jr.**
Ft. Lauderdale
1983
James D. Naughton**
Jacksonville
1983
Harvey L. Brown, Sr.** *
Delray Beach
1982
William D. Hawkins*
West Palm Beach
1981
Herbert G. Treweek, CPCU*
Gainesville
1980
Payne H. Midyette, Jr.*
Tallahassee
1979
Tom Petway
Jacksonville
1978
Tom Pennekamp*
Miami
1977
Rocci Lombard*
Ft. Lauderdale
1976
Hardy L. Payor, CPCU*
St. Petersburg
1975
J. Howard Hall*
Gainesville
1974
Frank H. Furman, Jr.
Pompano Beach
1973
Richard A. Chazal
Ocala
1972
James R. Adams
Miami
1971
Farrell Dearinger, CPCU*
Pensacola
1970
Wesley T. Wingo*
Orlando
1969
Phil C. Gallagher*
Miami
1968
Robert E. Fowler*
St. Petersburg
1967
Harry F. LeCrenier, Jr.*
West Palm Beach
1966
Robert R. Treweek, CPCU*
Gainesville
1965
Robert Ross, Jr.*
Ft. Lauderdale
1964
Robert McCord, CPCU*
Jacksonville
 
1963
Louis A. Hawkins*
West Palm Beach
1962
George H. Sweet, CPCU*
Miami
1961
James M. Newton*
St. Petersburg
1960
Lamar U. Hutchinson*
Orlando
1959
Neil D. Coates*
Miami
1958
Dave Johnson*
Pensacola
1957
Eugene Wise*
Orlando
1956
E. Finley Cannon, Jr.*
Gainesville
1955
Donald Bolton, CPCU*
Jacksonville
1954
Richard S. McKay*
Tampa
1953
Sidney A. Singleton*
Orlando
1952
Marvin D. Adams*
Miami
1951
Glen Evins*
Tampa
1950
S. W. Johnston*
Ft. Myers
1949
J. Paul Lassiter*
Leesburg
1948
Cooper M. Cubbedge*
Jacksonville
1947
B. D. Cole*
West Palm Beach
1946
Flamen B. Adae*
Miami Beach
1945
J. Howard Gould*
St. Petersburg
1944
J. Howard Gould*
St. Petersburg
1943
Frank D. Moor*
Tallahassee
1942
Herman J. Arrant*
Miami
1941
Hunter Brown*
Pensacola
1940
Hunter Brown*
Pensacola
1939
O. Mitchell Stallings*
Tampa
1938
O. Mitchell Stallings*
Tampa
1937
L. P. McCord*
Jacksonville
1936
L. P. McCord*
Jacksonville
1935
Payne Midyette*
Tallahassee
 
1934
Payne Midyette*
Tallahassee
1933
W. Pat Fischer*
West Palm Beach
1932
W. Pat Fischer*
West Palm Beach
1931
Quinlan Adams*
Jacksonville
1930
Quinlan Adams*
Jacksonville
1929
E. Finley Cannon*
Gainesville
1928
O. Earl Freeman*
Ocala
1927
O. Earl Freeman*
Ocala
1926
Orlo E. Hainlin*
Miami
1925
Clifford A. Payne*
Jacksonville
1924
Frank J. Booth*
Clearwater
1923
H. H. Thornton*
Pensacola
1921
Clifford A. Payne*
Jacksonville
1920
Sumter L. Lowry*
Tampa
1919
Sumter L. Lowry*
Tampa
1918
A. W. Palmer*
Jacksonville
1917
A. W. Palmer*
Jacksonville
1916
H. J. Drane*
Lakeland
1915
H. J. Drane*
Lakeland
1914
R. M. Prince*
Tampa
1913
E. W. Monrose*
Tampa
1912
S. Y. Way*
Orlando
1911
S. Y. Way*
Orlando
1910
Knowles Hyer*
Pensacola
1909
Sumter L. Lowry*
Tampa
1908
Sumter L. Lowry*
Tampa
1907
Walker Anderson*
Pensacola
1906
Walker Anderson*
Pensacola
1905
Walker Anderson*
Pensacola